Pracownia chemiczna

Pracownia chemiczna w szkole to miejsce, w którym uczniowie mogą poznawać właściwości materii, przeprowadzać ciekawe doświadczenia i rozwijać swoje zainteresowania naukowe. Pracownia chemiczna powinna być odpowiednio wyposażona, aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort pracy uczniom i nauczycielom. Poniżej zobaczą Państwo nasze propozycje wyposażenia i aranżacji pracowni chemicznej wraz z przykładową kalkulacją. Wszystkie pomoce dydaktyczne znajdują się na naszej stronie internetowej www.jangar.pl.

Wyposażając pracownię chemiczną w szkole ważne, by pamiętać o takich aspektach jak:

  • Bezpieczeństwo – pracownia chemiczna powinna być wyposażona w odpowiednie środki ochrony, takie jak okulary, rękawice, fartuchy, gaśnice i apteczki. Bardzo ważne jest także wybranie odpowiedniego, profesjonalnego szkła laboratoryjnego, spełniającego wszelkie normy dotyczące bezpieczeństwa. Wszystkie reagenty i odczynniki chemiczne powinny być przechowywane w miejscu niedostępnym dla uczniów.
  • Funkcjonalność – pracownia chemiczna powinna być zaprojektowana tak, aby umożliwiać komfortowe wykonywanie doświadczeń i eksperymentów przez uczniów i nauczycieli. Należy pamiętać o dostępie do mediów w pracowni, takich jak prąd i woda, a także zadbać o miejsce do wykonywania doświadczeń i odpowiednią wentylację. Warto zaopatrzyć się w kompletne zestawy wyposażenia laboratoryjnego tak, aby w pracowni nie zabrakło niezbędnego szkła laboratoryjnego.
  • Atrakcyjność – pomoce dydaktyczne w pracowni chemicznej powinny uatrakcyjniać naukę i wspierać nauczyciela w prowadzeniu lekcji. Nieodzownym elementem lekcji chemii są z pewnością eksperymenty. Warto jednak zaopatrzyć pracownie także w modele i zestawy, które zobrazują uczniom budowę oraz wygląd atomów i związków chemicznych. 
  • Nowoczesność – nowe technologie nie tylko wspierają rozwój kompetencji cyfrowych wśród uczniów, ale także uatrakcyjniają zajęcia. Podczas lekcji chemii warto połączyć tradycyjne pomoce dydaktyczne i eksperymenty z nowymi technologiami. W tym pomogą cyfrowe czujniki i tablica multimedialna z wirtualnymi zasobami, które pomogą uczniom uporządkować i utrwalić zdobytą wiedzę.
error: Uwaga: Zaznaczanie treści zablokowane!!