Pracownia fizyczna

Pracownia fizyczna to miejsce, w którym uczniowie mogą uczyć się i badać różne zjawiska i zagadnienia z zakresu fizyki poprzez wykonywanie przeróżnych doświadczeń i eksperymentów. Pracownia fizyczna powinna być zaprojektowana i wyposażona tak, aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort pracy zarówno uczniom, jak i nauczycielom. Poniżej zobaczą Państwo nasze propozycje aranżacji i wyposażenia pracowni fizycznej wraz z przykładową kalkulacją. Wszystkie użyte na wizualizacjach pomoce dydaktyczne są dostępne na stronie internetowej www.jangar.pl.

Pracownia fizyczną w szkole powinna spełniać takie kryteria jak:

  • Bezpieczeństwo – niektóre eksperymenty z zakresu fizyki wymagają użycia prądu elektrycznego czy wysokiej temperatury, przez co mogą być potencjalnie niebezpieczne. Z tego powodu pracownia fizyczna powinna być wyposażona w odpowiednie środki ochrony, takie jak gaśnice i apteczki, a także okulary, rękawice czy fartuchy.  Pamiętaj także, aby po kupnie pomocy dydaktycznych nie wyrzucać ich instrukcji.
  • Funkcjonalność – pracownia fizyczna powinna być wyposażona w niezbędny sprzęt i materiały do realizacji programu nauczania Należy pamiętać o dostępie do mediów w pracowni, takich jak prąd i siec internetowa, a także zadbać o miejsce do wykonywania doświadczeń i odpowiednią wentylację. Warto zaopatrzyć się w kompletne zestawy doświadczalne tak, aby w pracowni nie zabrakło niezbędnego wyposażenia do wykonania danego eksperymentu.
  • Atrakcyjność – najlepszą metodą na zrozumienie zjawisk fizycznych jest ich obserwacja. Dlatego nieodzownym elementem lekcji fizyki są z pewnością doświadczenia. Warto zaopatrzyć pracownie fizyczną w modele i zestawy, które zobrazują uczniom zasady działania maszyn prostych, obwodów elektrycznych, a także zademonstrują zjawiska z zakresu optyki, magnetyzmu elektrostatyki oraz pokażą właściwości materii. 
  • Nowoczesność – sprzęt w pracowni fizycznej powinien być nowoczesny i sprawny, aby uatrakcyjniać naukę i wspierać nauczyciela w prowadzeniu lekcji. Podczas lekcji fizyki warto połączyć tradycyjne doświadczenia i pomoce dydaktyczne z nowymi technologiami, aby wspierać rozwój kompetencji cyfrowych uczniów. W tym świetnie sprawdzą się cyfrowe czujniki, a także tablica multimedialna z wirtualnymi zasobami, dzięki którym uczniowie uporządkują i utrwalą zdobytą wiedzę.

Przeglądaj tematami

error: Uwaga: Zaznaczanie treści zablokowane!!