Zagadnienie Postęp
0% Kompletny

Jednym z wyzwań dla uchodźców z Ukrainy może być segregacja odpadów w Polsce. Warto przeprowadzić zatem lekcję na temat recyklingu i przybliżyć zasady segregacji odpadów ukraińskim uczniom. W tym celu Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało zbiór wskazówek w języku ukraińskim, który znajdziecie tutaj: https://www.gov.pl/web/klimat/zasady-segregacji-odpadow-w-jezyku-ukrainskim

Z pewnością niemałą przeszkodą w prowadzeniu lekcji jest bariera językowa. Wiele uczniów z Ukrainy zna język polski, jednak będą pojawiać się pewne nieporozumienia i braki w słownictwie. W Internecie możemy znaleźć wiele darmowych materiałów i kart pracy dla uczniów z Ukrainy. Część z nich jest w języku ukraińskim, część w obu językach (polskim i ukraińskim), by pomóc dzieciom nauczyć się języka polskiego. Aby niwelować te luki warto posiłkować się pomocami dydaktycznymi, które umożliwią naukę przez obserwację. Taką pomocą szkolną może być m.in. plansza ścienna lub podłogowa mata edukacyjna, które dzięki zdjęciom i ilustracjom pomogą lepiej zapamiętać zasady dbania o środowisko.

Zobacz: Plansza ścienna w języku ukraińskim: Segragacja odpadów

W celu urozmaicenia lekcji proponujemy także gry edukacyjne: memory, quizy, puzzle czy gry planszowe. Ciekawą alternatywą jest także przeprowadzenie doświadczeń z zakresu biodegradowalności. Zestaw doświadczalny Biodegradacja pozwoli uczniom samodzielnie zbadać próbki materiałów, co z pewnością wpłynie na ich wyobraźnię! Zobacz także inne zestawy doświadczalne do badania powietrza, gleby, a także Walizkę Eko-Badacza, dzięki którym uczniowie poprzez badania i eksperymenty zrozumieją problem zanieczyszczania środowiska naturalnego. W temacie ekologii warto także podjąć temat jakim jest energia odnawialna (wody, wiatru, słońca).

Zobacz: Aktywny zestaw klasowy: Segregacja odpadów

Zobacz: Zestaw doświadczalny BIODEGRADACJA

error: Uwaga: Zaznaczanie treści zablokowane!!